Wersje językowe
Artykuły
Koń jaki jest...

Wiele lat temu założyłem i byłem opiekunem dwóch młodzieżowych kół filatelistycznych, które prowadziłem w ramach Polskiego Związku Filatelistów. Jedno, Szkolne Koło Filatelistyczne działało przy szkole podstawowej, ale ówczesny stosunek kierownictwa szkoły do działalności pozaszkolnej nie sprzyjał poprawnemu prowadzeniu tej działalności wśród dzieci i koło musiało zostać rozwiązane...

Dwa dni w historii poczty 0
Dwa dni w historii poczty

Po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 r. na terytorium II Rzeczypospolitej były początkowo w obiegu marka niemiecka, korona austriacka i marka polska (waluta Królestwa Polskiego). Polska droga do wprowadzenia „złotego” była długa a towarzyszyły jej różne etapy w życiu politycznym (upadki rządów, wojna polsko-bolszewicka) i ekonomicznym kraju (wycofywanie z obiegu koron austriackich, marek niemieckich, inflacja).

czytaj całość »
Stulecie pierwszej Polskiej Linii Lotniczej „AEROLLOYD” 0
Stulecie pierwszej Polskiej Linii Lotniczej „AEROLLOYD”

W 1922 roku polscy przedsiębiorcy nie ustawali w staraniach powołania krajowego towarzystwa lotniczego. W czerwcu 1922 roku przedstawiciele firm naftowych „POLNAFT” (M. Mosiewicz – dyrektor spółki w Gdańsku) oraz „FANTO” (dyrektor Ignacy Wygard, dr Bronisław Dunin-Rzuchowski, baron Unrug) postanowili utworzyć przedsiębiorstwo, którego zadaniem było zorganizowanie linii lotniczej Gdańsk – Warszawa – Lwów – Borysław.

czytaj całość »
„Połamany” stempel pokładowy z M/S „Piłsudski” finał 0
„Połamany” stempel pokładowy z M/S „Piłsudski” finał

Pierwsza informacja o nieznanym tzw. „połamanym” datowniku pokładowym z M/S „Piłsudski” została zamieszczona przez autora niniejszego artykułu w „Filateliście” nr 16 z 1985 roku na stronicach 381 – 382. Informacja ta była spowodowana zobaczeniem rok wcześniej na wystawie filatelistycznej w eksponacie nieżyjącego już dzisiaj Antoniego Ratajczaka ze Szczecina „połamanego stempla” z M/S Piłsudski.

czytaj całość »
Literatura polska w filatelistyce (25) 0
Literatura polska w filatelistyce (25)

Wisława Szymborska, właśc. Maria Wisława Anna Szymborska-Włodek, urodziła się 2. lipca 1923 r. w Kórniku k. Poznania. Była córką Wincentego (1870-1936), prawicowego polityka, współtwórcy i byłego wiceprezydenta Rzeczypospolitej Zakopiańskiej (13.10. – 16.11.1918 r.)
oraz zarządcy dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego.

czytaj całość »
Druki pocztowe używane przez pocztę Litwy Środkowej 4
Druki pocztowe używane przez pocztę Litwy Środkowej

12 października 1920 r. z odzyskanego Wilna i Ziemi Wileńskiej powstało ze względu na ówczesną sytuację międzynarodową Polski odrębne państwo pod nazwą „Litwa Środkowa”. Terytorium nowoutworzonej Litwy Środkowej ze stolicą w Wilnie obejmowało powiaty: wileński, trocki, oszmiański i święciański  liczące 13 500 km2 z ludnością około 500 000 mieszkańców. Administrację w Litwie Środkowej objęła Tymczasowa Komisja Rządząca złożona głównie z przedstawicieli miejscowego społeczeństwa, która rozpoczęła organizowanie życia kraju.

czytaj całość »
Znaczki i całostki poczty międzyobozowej wzoru „Syrena” 0
Znaczki i całostki poczty międzyobozowej wzoru „Syrena”

W połowie 1945 roku na terenach byłej Trzeciej Rzeszy według rożnych szacunków znajdowało się od 1,5 do 2 mln Polaków, w tym około 100 tysięcy osób do osiemnastego roku życia. W 1945 roku liczba polskich obozów dla uchodźców wynosiła ponad tysiąc. W 1947 było ich 344: w strefie amerykańskiej 95, brytyjskiej 203 i 46 w strefie francuskiej. 

 

czytaj całość »
Znaczki personalizowane nr 4349 0
Znaczki personalizowane nr 4349

Poczta Polska wprowadziła do obiegu pierwsze znaczki personalizowane w 2005r. z przywieszkami do personalizacji nr kat. 4020. [1] Później poczta proponowała kolejne wzory z określonymi cyfrowo nominałami. Natomiast od 2010 r.
wprowadzono również znaczki nr 4349 z nominałem literowym „A” jako znak stałej opłaty za przesłanie kartki, albo listu krajowego o wadze do 350 gramów. 

czytaj całość »
Malborskie frankatury mechaniczne z „zamkiem malborskim” 0
Malborskie frankatury mechaniczne z „zamkiem malborskim”

Niniejszy tekst jest kontynuacją artykułu Pana Jerzego Zimnickiego „Zamek malborski na znakach opłaty pocztowej” a posiadających w znaku graficznym rysunek zamku malborskiego bądź zawierających to określenie słowne. Pierwsze oznaczenie pobrania porta za pomocą datownika pocztowego (frankatura mechaniczna) na przesyłce pojawiło się w obszarze Regencji Gdańsko-Kwidzyńskiej w Królestwie Prus w styczniu 1867 roku (Gdańsk/Danzig, Kwidzyn/Marienwerder, Elbląg/Elbing, Grudziądz/Graudenz).

czytaj całość »
Obce całostki pokwitowań telegraficznych Ct w Polsce po odzyskaniu niepodległości. PREKURSORY, WSPÓŁKURSORY oraz POSTKURSORY Ct z 1918/1919/1921 roku oraz ich (nie)prawidłowości taryfowe 0
Obce całostki pokwitowań telegraficznych Ct w Polsce po odzyskaniu niepodległości. PREKURSORY, WSPÓŁKURSORY oraz POSTKURSORY Ct z 1918/1919/1921 roku oraz ich (nie)prawidłowości taryfowe

Setna rocznica odzyskanie niepodległości przez Polaków w 1918 roku zainspirowała wielu filatelistów do badań i publikacji z różnych dziedzin filatelistyki dotyczące tego prowizorycznego okresu przejściowego. Powstało wiele cennych opracowań oraz wygrzebano w uśpionych zbiorach oraz w archiwach wiele ciekawego materiału filatelistycznego, czasami będącego wręcz odkryciami wielu rarytasów po stu latach. To wartościowy okres aktywności filatelistów.

czytaj całość »
Ciekawa przesyłka z Agencji Polskiej Marynarki Wojennej nr 12 0
Ciekawa przesyłka z Agencji Polskiej Marynarki Wojennej nr 12

Podczas II wojny światowej na polskich statkach i okrętach przebywających w Wielkiej Brytanii Poczty Polska wznowiła z dniem 15.12. 1941 roku swą działalność. Działalność Poczty Polskiej zabezpieczały 4 wydania znaczkowe. Do ich kasowania stosowano prostokątne kasowniki z napisem Polska Marynarka Wojenna i wizerunkiem okrętu oraz Polska Marynarka Handlowa z wizerunkiem statku. Stemple występowały w dwóch typach z przestawną datą i numerem agencji (stemple metalowe) oraz gumowe z nieprzestawnym numerem agencji.

czytaj całość »
Na atlantyckich szlakach (7) Trzy damy od Cunarda (1) 0
Na atlantyckich szlakach (7) Trzy damy od Cunarda (1)

W 1838 roku Samuel Cunard i Robert Napier założyli British and North American Royal SteamPacket Company (Brytyjską i Północnoamerykańską Królewska Parowcową Kompanię). Spółka wygrała przetarg na prawo do przewozu poczty między Anglią, a krajami Ameryki Północnej. W 1840 roku spółka przyjęła nazwę CunardSteamship Limited. 

czytaj całość »
Koń jaki jest... 0
Koń jaki jest...

Wiele lat temu założyłem i byłem opiekunem dwóch młodzieżowych kół filatelistycznych, które prowadziłem w ramach Polskiego Związku Filatelistów. Jedno, Szkolne Koło Filatelistyczne działało przy szkole podstawowej, ale ówczesny stosunek kierownictwa szkoły do działalności pozaszkolnej nie sprzyjał poprawnemu prowadzeniu tej działalności wśród dzieci i koło musiało zostać rozwiązane...

czytaj całość »
W 100. rocznicę Czesława Słani 0
W 100. rocznicę Czesława Słani

Rok 2021 został ogłoszony przez Zarząd Główny Polskiego Związku Filatelistów „Rokiem Czesława Słani”. I jest to, ze wszech miar, właściwa inicjatywa, która może przyczynić się do szerokiego upowszechnienia sylwetki i twórczości artystycznej Artysty w dziedzinie znaczków pocztowych i nie tylko...

czytaj całość »
Starych wspomnień czar 0
Starych wspomnień czar

Poczta Polska zaskakuje nas jak widać z toczących się dyskusji swoimi najnowszymi pomysłami, z których ostatni jest stosowany od 01.05 br. i polega on na wycofaniu znaczków pocztowych do opłacania przesyłek rejestrowanych w obrocie krajowym i zagranicznym...

czytaj całość »
Błędy i makulatura na polskich kopertach pocztowych (12) Ck 55 0
Błędy i makulatura na polskich kopertach pocztowych (12) Ck 55

08 lutego 1972 roku Poczta Polska wydała w jednym nakładzie (988.000 sztuk) kopertę upamiętniającą 500-ną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika z sygnaturą X.71. Koperta oznaczona w katalogach Fischera jako Ck 55 ma standardowe wymiary około 160 mm x 115 mm. Została wydrukowana w PWPW w Warszawie techniką druku pośredniego płaskiego czyli offsetem na prążkowanym lub gładkim białym oraz szarobiałym papierze...

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium