Wersje językowe
Artykuły
Rekwizyty imienne placówek pocztowych Białołęka Dworska i Warszawa 98 Białołęka Dworska z lat 1951-1962

Tadeusz Wincewicz

Rekwizyty imienne placówek pocztowych Białołęka Dworska i Warszawa 98 Białołęka Dworska z lat 1951-1962

Agencja pocztowo-telekomunikacyjna Białołęka Dworska uruchomiona została 1.04.1949 r., co odnotowane zostało w „Dodatku nr 2 do spisu urzędów, agencyj i pośrednictw pocztowo-telekomunikacyjnych [z 1948 r.]” w dziale „Nowouruchomione placówki pocztowe-telekomunikacyjne w okresie od 1 IV do 30 VI 1949 r.”.

Nie katalogowane usterki nadruków drugiego wydania prowizorycznego tzw. lubelskiego.

Stanisław Ożóg

Nie katalogowane usterki nadruków drugiego wydania prowizorycznego tzw. lubelskiego.

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej w latach 1918-1919 nie było jeszcze przygotowanych projektów polskich znaczków pocztowych. W związku z tym, postanowiono by do czasu zaopatrzenia Poczty Polskiej w rodzime znaczki pocztowe używać walorów byłych okupantów. 

 

 

Kryptoznaczek, czyli co?

 

Kryptoznaczek, czyli co?

 

Poczta Polska (PP) wystartowała w październiku 2022 r. z projektem emisji pierwszego w Polsce Kryptoznaczka (KZ) „Polska w kosmosie”. Projekt zakładał emisję czterech tradycyjnych znaczków z tokenem NFT (Kategoria 1-4) oraz tokena NFT (Kategoria 5). Walory trafiły do sprzedaży 7 lutego 2023 r. i są dostępne do kupienia na stronie projektu, w internetowym sklepie filatelistycznym PP oraz wybranych placówkach pocztowych. Token NFT (Kategoria 5) jest dostępny do kupienia tylko na stronie projektu.

 

Emisje państw – finalistów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 0
Emisje państw – finalistów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Katar 2022

Zdzisław Romanowicz 

Emisje państw – finalistów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Katar 2022

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbywały się w Katarze od 20 listopada do 18 grudnia 2022 r. Wzięły w nich udział 32 reprezentacje krajów.

Po raz trzeci w historii, reprezentacja Argentyny została piłkarskim mistrzem świata. Po 36 latach swoją drużynę do zwycięstwa poprowadził Leo Messi. W meczu finałowym, po rzutach karnych, Argentyńczycy okazali się lepsi od Francuzów – w regulaminowym czasie gry był remis 2 : 2, a po dogrywce 3 : 3.

Finałowy mecz sędziował Polak Szymon Marciniak i – jak zgodnie twierdzą komentatorzy z całego świata – zrobił to wzorowo.

To szczególny turniej ze sportowego punktu widzenia. Leo Messi został najlepszym piłkarzem imprezy i po raz pierwszy zdobył mistrzostwo świata.

Zdobywca hattricka w meczu finałowym, Francuz Kylian Mbappe, z ośmioma golami na koncie zdobył koronę króla strzelców.

Największą sensacją okazała się reprezentacja Maroka, która jako pierwsza afrykańska drużyna dotarła do półfinału mundialu, po drodze eliminując m.in. Belgię, Portugalię i Hiszpanię. W półfinale Marokańczycy musieli uznać wyższość Francji, a w meczu o trzecie miejsce przegrali z Chorwacją.

Wielkimi przegranymi były drużyny Belgii, Hiszpanii, Portugalii i Niemiec, które zakończyły mistrzostwa po trzech meczach.

Był to też wyjątkowy mundial dla Polaków. Nasza reprezentacja po raz pierwszy od 36 lat wyszła z grupy (z 2. miejsca), odpadła w 1/8 finału po meczu z Francją. Mimo sukcesu więcej mówiło się o nazbyt defensywnym stylu gry naszej kadry.

Najlepszym golem Mistrzostw Świata został uznany ten strzelony przez Richarlisona. Brazylijczyk w pięknym stylu trafił do siatki w meczu z Serbią, podwyższając wynik na 2 : 0.

Pod wieloma względami były to wyjątkowe mistrzostwa świata. Po raz pierwszy zostały rozegrane późną jesienią, i po raz pierwszy na stadionie była klimatyzacja. Był to też najdroższy mundial – Katarczycy wydali na przygotowania blisko 208 miliardów euro...

Aby przeczytać całość artykułu zapraszamy do zakupu Przeglądu Filatelistycznego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium