Wersje językowe
Artykuły
Rekwizyty imienne placówek pocztowych Białołęka Dworska i Warszawa 98 Białołęka Dworska z lat 1951-1962

Tadeusz Wincewicz

Rekwizyty imienne placówek pocztowych Białołęka Dworska i Warszawa 98 Białołęka Dworska z lat 1951-1962

Agencja pocztowo-telekomunikacyjna Białołęka Dworska uruchomiona została 1.04.1949 r., co odnotowane zostało w „Dodatku nr 2 do spisu urzędów, agencyj i pośrednictw pocztowo-telekomunikacyjnych [z 1948 r.]” w dziale „Nowouruchomione placówki pocztowe-telekomunikacyjne w okresie od 1 IV do 30 VI 1949 r.”.

Nie katalogowane usterki nadruków drugiego wydania prowizorycznego tzw. lubelskiego.

Stanisław Ożóg

Nie katalogowane usterki nadruków drugiego wydania prowizorycznego tzw. lubelskiego.

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej w latach 1918-1919 nie było jeszcze przygotowanych projektów polskich znaczków pocztowych. W związku z tym, postanowiono by do czasu zaopatrzenia Poczty Polskiej w rodzime znaczki pocztowe używać walorów byłych okupantów. 

 

 

Kryptoznaczek, czyli co?

 

Kryptoznaczek, czyli co?

 

Poczta Polska (PP) wystartowała w październiku 2022 r. z projektem emisji pierwszego w Polsce Kryptoznaczka (KZ) „Polska w kosmosie”. Projekt zakładał emisję czterech tradycyjnych znaczków z tokenem NFT (Kategoria 1-4) oraz tokena NFT (Kategoria 5). Walory trafiły do sprzedaży 7 lutego 2023 r. i są dostępne do kupienia na stronie projektu, w internetowym sklepie filatelistycznym PP oraz wybranych placówkach pocztowych. Token NFT (Kategoria 5) jest dostępny do kupienia tylko na stronie projektu.

 

Plating znaczka 3h poczty miejskiej Żarki (1918r.) 2
Plating znaczka 3h poczty miejskiej Żarki (1918r.)

Korniak Dawid

Plating znaczka 3h poczty miejskiej Żarki (1918r.)

Od jakiegoś czasu staram się wyodrębnić cechy charakterystyczne poszczególnych znaczków wraz z ich położeniem w arkuszu. Przyczynkiem do tego było przypadkowe zauważenie w moim zbiorze dziwnej „plamy” na znaczku 10h tego wydania (il.A):

 

il.A

 

Jak się okazało usterka ta jest charakterystyczna i powtarzalna tylko w jednej pozycji w arkuszu (znaczek numer 18). To skłoniło mnie do dokładnego przewertowania całego wydania.

Numeracja znaczków według której rozpisałem usterki znajduje się na ilustracji B. Kolorem żółtym zaznaczyłem potwierdzone usterki.

 

Na poniższych skanach przedstawiam wyniki moich badań. Numery ilustracji pokrywają się z numeracją znaczków w arkuszu (il.B). Na czerwono zaznaczyłem cechy charakterystyczne poszczególnych znaczków wraz z ich powiększeniem...

Aby przeczytać całość artykułu zapraszamy do zakupu Przeglądu Filatelistycznego.

Komentarze do wpisu (2)

4 lutego 2024

Sroka nabzdziła na mur.

4 lutego 2024

Kto może przesłać skan FDC Blok Edukacji .Tylko z oryginalnym kasownikiem Warszawa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium