Wersje językowe
Artykuły
Rekwizyty imienne placówek pocztowych Białołęka Dworska i Warszawa 98 Białołęka Dworska z lat 1951-1962

Tadeusz Wincewicz

Rekwizyty imienne placówek pocztowych Białołęka Dworska i Warszawa 98 Białołęka Dworska z lat 1951-1962

Agencja pocztowo-telekomunikacyjna Białołęka Dworska uruchomiona została 1.04.1949 r., co odnotowane zostało w „Dodatku nr 2 do spisu urzędów, agencyj i pośrednictw pocztowo-telekomunikacyjnych [z 1948 r.]” w dziale „Nowouruchomione placówki pocztowe-telekomunikacyjne w okresie od 1 IV do 30 VI 1949 r.”.

Nie katalogowane usterki nadruków drugiego wydania prowizorycznego tzw. lubelskiego.

Stanisław Ożóg

Nie katalogowane usterki nadruków drugiego wydania prowizorycznego tzw. lubelskiego.

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej w latach 1918-1919 nie było jeszcze przygotowanych projektów polskich znaczków pocztowych. W związku z tym, postanowiono by do czasu zaopatrzenia Poczty Polskiej w rodzime znaczki pocztowe używać walorów byłych okupantów. 

 

 

Kryptoznaczek, czyli co?

 

Kryptoznaczek, czyli co?

 

Poczta Polska (PP) wystartowała w październiku 2022 r. z projektem emisji pierwszego w Polsce Kryptoznaczka (KZ) „Polska w kosmosie”. Projekt zakładał emisję czterech tradycyjnych znaczków z tokenem NFT (Kategoria 1-4) oraz tokena NFT (Kategoria 5). Walory trafiły do sprzedaży 7 lutego 2023 r. i są dostępne do kupienia na stronie projektu, w internetowym sklepie filatelistycznym PP oraz wybranych placówkach pocztowych. Token NFT (Kategoria 5) jest dostępny do kupienia tylko na stronie projektu.

 

Znaczki francuskie z dziurkowaniem WP z 1940 roku 0
Znaczki francuskie z dziurkowaniem WP z 1940 roku

Andrzej Hwaranek 

Znaczki francuskie z dziurkowaniem WP z 1940 roku


Jeszcze w czasie trwającej w Polsce wojny obronnej września 1939 roku, władze II RP podpisały 9 września 1939 między sojuszniczą umowę, która łącznie z podpisanym 21 września tego roku protokołem wykonawczym, umożliwiała tworzenie na terenie Francji polskich oddziałów wojskowych pod nazwą Armia Polska we Francji.      

Obydwa akty prawne stanowiły, że tworzona dywizja będzie jednostką składową Wojska Polskiego, dowodzoną przez polskich dowódców przysłanych z kraju, a żołnierze będą się rekrutowali z obywateli polskich zamieszkałych we Francji, ale także Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii, powołanych drogą poboru lub zaciągu ochotniczego.

Pod koniec września 1939 roku został utworzony w Paryżu nowy rząd polski pod przewodnictwem gen Władysława Sikorskiego, mianowanego na prezesa Rady Ministrów, przez prezydenta RP Władysława Raczkiewicza. Generał Sikorski  7 listopada 1939 objął także urząd Wodza Naczelnego i Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych.

Z początkiem 1940 roku Armia Polska we Francji liczyła ok. 85 tyś żołnierzy. We Francji nie utworzono polskiej poczty wojskowej.

Żołnierze polskich jednostek i obozów wojskowych, mieli prawo wysyłać zwykłe przesyłki pocztowe o wadze do 20 g. bez opłaty pocztowej, warunkiem było oznaczenie ich literami „F.M.” (Franchise Militaire). Listy o wadze ponad 20 g., polecone i ekspresowe należało opłacać francuskimi znaczkami pocztowymi. Korespondencja wychodząca po ocenzurowaniu otrzymywała pieczątkę oficera pocztowego jednostki „Le Vaguemestre”- najczęściej były to pieczęcie z polskim orzełkiem oraz nazwą jednostki po francusku i polsku- następnie była ona obsługiwana przez pocztę francuską...

Aby przeczytać całość artykułu zapraszamy do zakupu Przeglądu Filatelistycznego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium