Wersje językowe
Artykuły
Rekwizyty imienne placówek pocztowych Białołęka Dworska i Warszawa 98 Białołęka Dworska z lat 1951-1962

Tadeusz Wincewicz

Rekwizyty imienne placówek pocztowych Białołęka Dworska i Warszawa 98 Białołęka Dworska z lat 1951-1962

Agencja pocztowo-telekomunikacyjna Białołęka Dworska uruchomiona została 1.04.1949 r., co odnotowane zostało w „Dodatku nr 2 do spisu urzędów, agencyj i pośrednictw pocztowo-telekomunikacyjnych [z 1948 r.]” w dziale „Nowouruchomione placówki pocztowe-telekomunikacyjne w okresie od 1 IV do 30 VI 1949 r.”.

Nie katalogowane usterki nadruków drugiego wydania prowizorycznego tzw. lubelskiego.

Stanisław Ożóg

Nie katalogowane usterki nadruków drugiego wydania prowizorycznego tzw. lubelskiego.

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej w latach 1918-1919 nie było jeszcze przygotowanych projektów polskich znaczków pocztowych. W związku z tym, postanowiono by do czasu zaopatrzenia Poczty Polskiej w rodzime znaczki pocztowe używać walorów byłych okupantów. 

 

 

Kryptoznaczek, czyli co?

 

Kryptoznaczek, czyli co?

 

Poczta Polska (PP) wystartowała w październiku 2022 r. z projektem emisji pierwszego w Polsce Kryptoznaczka (KZ) „Polska w kosmosie”. Projekt zakładał emisję czterech tradycyjnych znaczków z tokenem NFT (Kategoria 1-4) oraz tokena NFT (Kategoria 5). Walory trafiły do sprzedaży 7 lutego 2023 r. i są dostępne do kupienia na stronie projektu, w internetowym sklepie filatelistycznym PP oraz wybranych placówkach pocztowych. Token NFT (Kategoria 5) jest dostępny do kupienia tylko na stronie projektu.

 

Największy znaczek pocztowy na świecie 0
Największy znaczek pocztowy na świecie

Jerzy Romanowicz

Największy znaczek pocztowy na świecie

Czy słyszałeś kiedyś określenie „wielkość znaczka pocztowego”?

Wielkością i proporcją wymiarów (wymiary i ich stosunki przyjęte są umownie) odróżnia się znaczki normalnoformatowe, w tym małoformatowe, średnioformatowe i wielkoformatowe, znaczki nadformatowe dzielą się na szerokoformatowe i wysokoformatowe.

W rzeczywistości znaczki mogą być bardzo małe lub zaskakująco duże. Było wiele znaczków większych niż zwykle.

Nie ma żadnego realnego powodu, dla którego znaczki pocztowe na całym świecie mają różne rozmiary. Nawet w tym samym kraju znaczki mogą się zmieniać w ciągu roku, np. większe świąteczne znaczki pocztowe z limitowanej edycji lub znaczki upamiętniające ważne wydarzenie  historyczne, kulturalne czy imprezę polityczną. Wielkość znaczka pocztowego czyni go po prostu ciekawszym i bardziej wyjątkowym, a wraz z kształtem i projektem jest jedną z głównych cech. Na przykład, polskie znaczki najczęściej produkowane są o wymiarach: 43 x 31,25 mm oraz 39,5 x 31,25 mm, a w przypadku bloków – o wymiarach 90 x 70 mm.

Podsumowując, znaczki pocztowe mają różne rozmiary w zależności od projektu, kraju pochodzenia, rodzaju znaczka i wielu innych.

Obecnie największym znaczkiem pocztowym na świecie jest znaczek o nazwie „Sezon w Rijadzie”, wyemitowany przez Arabię Saudyjską (il. 1). Posiada on rekord Guinnessa dla największego specjalnego znaczka pocztowego na dzień 14 lutego 2022 roku.

Znaczek ma powierzchnię 5,95 metra kwadratowego, przewyższając tym samym specjalny znaczek poprzedniego rekordzisty Walta Disneya, który mierzy zaledwie 4,11 metra kwadratowego.

Rekordowy znaczek upamiętnia sezon w Rijadzie, który został wprowadzony w 2019 roku i stał się jednym z największych wydarzeń w saudyjskim kalendarzu rozrywkowym. Znaczek z białym logo sezonu w Rijadzie pośrodku ma charakterystyczny projekt, który odzwierciedla ogólną tożsamość festiwalu rozrywkowego. Projekt obejmuje scenerię Zimowej Krainy Czarów, balon na ogrzane powietrze, fontannę, samochód wyścigowy i fajerwerki. Druga edycja sezonu w Rijadzie rozpoczęła się 20 października 2021 roku i trwała do końca marca 2022 roku. Miała na celu przyciągnięcie zróżnicowanej publiczności na ponad 7000 wydarzeń, w tym muzycznych, artystycznych, teatralnych, kulinarnych i sportowych. Znaczek ma nominał 3 riale. Został wykonany specjalnym atramentem i innymi materiałami używanymi w rzeczywistych znaczkach.

Poczta Saudyjska zaprezentowała ten największy niestandardowy znaczek na Bulwarze, jednej ze stref festiwalu rozrywkowego w Rijadzie.

Aby uczcić 85. rocznicę Kaczora Donalda, 30 października 2019 roku Walt Disney w Lukce we Włoszech stworzył specjalny znaczek wielkoformatowy (o powierzchni ponad 4 metrów kwadratowych), który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa (il. 2). Znaczek ten podwoił poprzedni rekord. Kreskówka przedstawia Kaczora Donalda prowadzącego nierozłączny i legendarny samochód z tablicą rejestracyjną 313, na pierwszym planie na konturze Włoch; w prawym górnym rogu reprodukcja logo 85. rocznicy powstania Kaczora Donalda.

Specjalna wersja jest wydrukowana metodą rotograwiury, na papierze samoprzylepnym; format papieru: 222 x 185 cm; rozmiar nadruku: 198,8 x 164,7 cm: ząbkowanie: 1.850 x 2.220. Wydano zaledwie sześć niezbywalnych egzemplarzy zarezerwowanych odpowiednio w liczbie: 1 dla Prezydenta Republiki Włoskiej, 2 do Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, w tym 1 do Muzeum Łączności; 1 w Muzeum Instytutu Poligraficznego i Mennicy Państwowej, 1 na Pocztę Włoską; 1 do Walta Disneya.  

Znaczek jest częścią serii składającej się z ośmiu drukowanych arkuszy (po 300 000 egzemplarzy każdy) i jednego znaczka drukowanego w arkuszach (których jest 400 000 egzemplarzy).

Osiem znaczków zamkniętych w arkuszu zostało zilustrowanych przez Giorgio Cavazzano, cenionego na całym świecie włoskiego rysownika, który od czasu do czasu w każdej kreskówce łączy Kaczora Donalda ze słynnymi bohaterami tysiąca przygód. Wszystkie projekty noszą podpis Giorgio Cavazzano.

Wartość wszystkich znaczków wyrażona jest oznaczeniem taryfy „B” równym 1,10 euro.

Znaczek formatu Guinnessa, upamiętniający festiwal rozrywki w stolicy Arabii Saudyjskiej, nie nadaje się do opłaty za nadanie listu. Poczta Saudyjska sprzedawała ten znaczek za trzy riale we wszystkich swoich głównych oddziałach w całym królestwie. 

Wyprodukowany w gigantycznym formacie znaczek Disneya, wysoki prawie na dwa metry, nie tylko nie nadaje się do frankowania przesyłek, ale nawet nie jest nadający się do sprzedaży. W rzeczywistości został on wręczony tylko sześciu odbiorcom.

Ponieważ oba znaczki są tak duże, więc są w stanie zwrócić na siebie uwagę. Mierzenie znaczka widoczne na ilustracji 2, daje nam wyobrażenie, jak ogromny musi być ten znaczek.

Te znaczki są o wiele za duże dla naszych klaserów ze znaczkami.

 

  

  1. 1 Największy znaczek na świecie upamiętniający sezon w Rijadzie
  2. 2 Znaczek poświęcony Kaczorowi Donaldowi

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium