
Kryptoznaczek, czyli co?
Poczta Polska (PP) wystartowała w październiku 2022 r. z projektem emisji pierwszego w Polsce Kryptoznaczka (KZ) „Polska w kosmosie”. Projekt zakładał emisję czterech tradycyjnych znaczków z tokenem NFT (Kategoria 1-4) oraz tokena NFT (Kategoria 5). Walory trafiły do sprzedaży 7 lutego 2023 r. i są dostępne do kupienia na stronie projektu, w internetowym sklepie filatelistycznym PP oraz wybranych placówkach pocztowych. Token NFT (Kategoria 5) jest dostępny do kupienia tylko na stronie projektu.
KZ PP jest unikalny w skali światowej. Jest najbardziej zbliżony do ideału – znaczek cyfrowy (każdej Kategorii) jest wierną kopią znaczka papierowego. Token NFT (cyfrowa kopia) z unikalnym numerem identyfikacyjnym (ID) jest dostarczany w postaci papierowego portfela wraz ze znaczkiem fizycznym. Drugą unikalną cechą polskiego KZ jest to, że znaczek fizyczny drukowany jest na papierze wykorzystywanym do druku znaczków pocztowych, posiada zabezpieczenia w postaci druku UV, a tylna strona pokryta jest klejem. Inni wydawcy (zagraniczne urzędy pocztowe, UP) oferują znaczek fizyczny w postaci naklejki. W przypadku polskiego KZ otrzymujemy kompletny zestaw łączący tradycyjną i nowoczesną, cyfrową filatelistykę. PP zdecydowała się na wdrożenie i administrowanie autorskiego rozwiązania, opartego o przyjęte wzorce i standardy kryptograficzne. Przykładem takiego kompleksowego podejścia jest udostępnienie filatelistom kryptoklaserów, gdzie można eksponować polskie i zagraniczne cyfrowe walory. Niewątpliwym plusem jest także wybór sieci Polygon, która oferuje bardzo niskie koszty opłat transakcyjnych.
Opis kolekcji „Polska w kosmosie”
Sektor kosmiczny jest jednym z wysoko zaawansowanych i innowacyjnych obszarów, który ma coraz większe znaczenie dla gospodarki krajowej oraz międzynarodowej. Spółki w nim działające od kilku lat bardzo dynamicznie się rozwijają. Sektor kosmiczny jest reprezentowany w Polsce przez Polską Agencję Kosmiczną – partnera pierwszego polskiego wydania KZ. W emisji przedstawiono wybrane dokonania polskich naukowców w dziedzinie eksploracji Kosmosu:
KATEGORIA 1 – EARTHCARE
Kolorystyka: 4+0 CMYK + InkJet (personalizacja)
Nakład: 100 000 szt.
Nominał znaczka: 3,90 zł
Cena folderu: 18,50 zł
KATEGORIA 2 – BRITE
Kolorystyka: 4+0 CMYK + farba metaliczna + InkJet (personalizacja)
Nakład: 50 000 szt.
Nominał znaczka: 3,90 zł
Cena folderu: 30,80 zł
KATEGORIA 3 - PROBA-3
Kolorystyka: 4+0 CMYK + farba metaliczna + farba UV + InkJet (personalizacja)
Nakład: 20 000 szt.
Nominał znaczka: 3,90 zł
Cena folderu: 61,50 zł
KATEGORIA 4 - OPS-SAT
Kolorystyka: 4+0 CMYK + farba metaliczna + farba UV + mikrotekst w farbie widocznej + InkJet (personalizacja)
Nakład: 5 000 szt.
Nominał znaczka: 3,90 zł
Cena folderu: 123,00 zł
Jak to wygląda w praktyce?
Przyjrzyjmy się polskiemu KZ. Jest to papierowy bloczek, na którym znajduje się tradycyjny znaczek (lewa strona) i jego cyfrowa wersja w postaci papierowego portfela – informacji, które pozwalają na import tokenta NFT do cyfrowego portfela. Należy BEZWZGLĘDNIE PAMIĘTAĆ I PRZESTRZEGAĆ ZASADY, że informacje poufne – klucz prywatny, fraza mnemonic nie może być ujawniana osobom trzecim, nawet po zaimportowaniu tokena z portfela papierowego do cyfrowego!
Kategoria 3 polskiego KZ „Polska w kosmosie”
Filatelistyka – Kryptoznaczek (poczta-polska.pl)
Dzięki zaimportowaniu do cyfrowego portfela możemy wyświetlić go np. w kryptoklaserze na stronie: nft.poczta-polska.pl.
Przykład tokena NFT po zaimportowaniu do cyfrowego portfela i udostępnionego w kryptoklaserze:
Kryptoklaser notafilia (poczta-polska.pl)
Gdzie robić zakupy, szukać informacji i pomocy?
Oficjalna strona KZ:
Filatelistyczny Sklep Internetowy:
https://filatelistyka.poczta-polska.pl
Oficjalna kolekcja KZ na Opensea:
https://opensea.io/collection/polish-crypto-stamp-official
Zaproszenie do społeczności na discordzie:
https://discord.com/invite/YWpAGBwhqa
Newsletter:
https://nft.poczta-polska.pl/collection#subscribe
Oficjalny profil Filatelistyki PP i polskiego KZ na Twitterze:
https://twitter.com/@filatelistyka
źródło: Kryptoznaczek, czyli co? – news.notafilia.pl