Wersje językowe
Artykuły
Rekwizyty imienne placówek pocztowych Białołęka Dworska i Warszawa 98 Białołęka Dworska z lat 1951-1962

Tadeusz Wincewicz

Rekwizyty imienne placówek pocztowych Białołęka Dworska i Warszawa 98 Białołęka Dworska z lat 1951-1962

Agencja pocztowo-telekomunikacyjna Białołęka Dworska uruchomiona została 1.04.1949 r., co odnotowane zostało w „Dodatku nr 2 do spisu urzędów, agencyj i pośrednictw pocztowo-telekomunikacyjnych [z 1948 r.]” w dziale „Nowouruchomione placówki pocztowe-telekomunikacyjne w okresie od 1 IV do 30 VI 1949 r.”.

Nie katalogowane usterki nadruków drugiego wydania prowizorycznego tzw. lubelskiego.

Stanisław Ożóg

Nie katalogowane usterki nadruków drugiego wydania prowizorycznego tzw. lubelskiego.

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej w latach 1918-1919 nie było jeszcze przygotowanych projektów polskich znaczków pocztowych. W związku z tym, postanowiono by do czasu zaopatrzenia Poczty Polskiej w rodzime znaczki pocztowe używać walorów byłych okupantów. 

 

 

Kryptoznaczek, czyli co?

 

Kryptoznaczek, czyli co?

 

Poczta Polska (PP) wystartowała w październiku 2022 r. z projektem emisji pierwszego w Polsce Kryptoznaczka (KZ) „Polska w kosmosie”. Projekt zakładał emisję czterech tradycyjnych znaczków z tokenem NFT (Kategoria 1-4) oraz tokena NFT (Kategoria 5). Walory trafiły do sprzedaży 7 lutego 2023 r. i są dostępne do kupienia na stronie projektu, w internetowym sklepie filatelistycznym PP oraz wybranych placówkach pocztowych. Token NFT (Kategoria 5) jest dostępny do kupienia tylko na stronie projektu.

 

O poprawne nazewnictwo w filatelistyce 0
O poprawne nazewnictwo w filatelistyce

Marek Zbierski

O poprawne nazewnictwo w filatelistyce

Aktualne piśmiennictwo filatelistyczne w naszym kraju zmaga się z poważną słabością – braku wnikliwych redakcji, które w merytorycznie kompetentny sposób dokonywałyby korekty przesłanych do publikacji tekstów. W niektórych publikacjach autorzy puszczają wodze fantazji, dokonują nieuprawnionych skojarzeń i wyciągają pochopne lub nawet mylące wnioski. Niedopowiedzenia i półprawdy stanowią poważny problem dla każdej wymiany informacji. Co najgorsze, inni autorzy powołują się później lub cytują takie publikacje. Tak rodzi się czasami „alternatywna wiedza filatelistyczna”. Poszkodowanym staje się wtedy czytelnik.

Zdarza się, że w innych mediach filatelistycznych można znaleźć opracowania na te same tematy. Mimo istnienia na naszym rynku wyjątkowej instytucji, jaką jest biblioteka i-KF, tylko bardzo dociekliwy czytelnik wychwyci różniące się merytorycznie opisy tego samego zagadnienia.

Pocztowa Kasa Oszczędności

W wielu publikacjach dotyczących okresu międzywojennego prezentowane są np. ilustracje przedstawiające formularze Pocztowej Kasy Oszczędności, także te użyte. Mało doświadczony czytelnik może wnioskować, że są to walory pocztowe. Tymczasem pocztowy jest tylko datownik na potwierdzeniach nadania lub odbioru, gdyż poczta obsługiwała w owym czasie na terenie całego kraju funkcjonowanie P.K.O. Zostało to dokładnie opisane w dwóch artykułach w PF [1, 3].

(…) „ustawa z dnia 19 maja 1920 r. nadała tej instytucji (Pocztowej Kasie Oszczędności – przyp. autora) osobowość prawną, a kierownictwo powierzyła Prezesowi odpowiedzialnemu bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów. Jest to o tyle ważne, że jej nazwa może sugerować podległość resortowi poczty. W myśl postanowień ustawy P.K.O. była instytucją państwową, podległą Ministrowi Skarbu, posiadającą własny majątek, a jej głównymi zadaniami było gromadzenie wkładów oszczędnościowych, prowadzenie obrotu czekowego w kraju i zagranicą oraz przyjmowanie ubezpieczeń na życie. W pracy P.K.O. poważną i wszechstronna rolę odgrywały urzędy pocztowe. Zgodnie z art. 5. ustawy [2] wszystkie urzędy pocztowe w Polsce były zbiornicami Pocztowej Kasy Oszczędności” [1].

 

 

Il. 1. Potwierdzenie dla wpłacającego z sygnaturą P.K.O.

 

„Także użyte druki służbowe P.K.O. nie są drukami pocztowymi (chociaż brały dział w obrocie pocztowym) i ich użycie w eksponacie HP może być uzasadnione np. rzadką odbitką datownika pocztowego, którego nie możemy pokazać na innym walorze” [3]....

Aby przeczytać całość artykułu zapraszamy do zakupu Przeglądu Filatelistycznego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium