Wersje językowe
Artykuły
O poprawne nazewnictwo w filatelistyce

Aktualne piśmiennictwo filatelistyczne w naszym kraju zmaga się z poważną słabością – braku wnikliwych redakcji, które w merytorycznie kompetentny sposób dokonywałyby korekty przesłanych do publikacji tekstów. W niektórych publikacjach autorzy puszczają wodze fantazji, dokonują nieuprawnionych skojarzeń i wyciągają pochopne lub nawet mylące wnioski. Niedopowiedzenia i półprawdy stanowią poważny problem dla każdej wymiany informacji. Co najgorsze, inni autorzy powołują się później lub cytują takie publikacje. Tak rodzi się czasami „alternatywna wiedza filatelistyczna”. Poszkodowanym staje się wtedy czytelnik.

Koń jaki jest...

Wiele lat temu założyłem i byłem opiekunem dwóch młodzieżowych kół filatelistycznych, które prowadziłem w ramach Polskiego Związku Filatelistów. Jedno, Szkolne Koło Filatelistyczne działało przy szkole podstawowej, ale ówczesny stosunek kierownictwa szkoły do działalności pozaszkolnej nie sprzyjał poprawnemu prowadzeniu tej działalności wśród dzieci i koło musiało zostać rozwiązane...

Co ta za data „-3. 7. 5.88-9” w datowniku KALISZ? 0
Co ta za data „-3. 7. 5.88-9” w datowniku KALISZ?

Tadeusz Wincewicz

Co ta za data „-3. 7. 5.88-9” w datowniku KALISZ?

Taki nietypowy zapis daty widnieje na datowniku KALISZ umieszczonym na przesyłce listowej obrotu wewnętrznego – liście miejscowym (ryc. 1) opłaconym dwoma 20-groszowymi znaczkami emisji „Statki polskie” z 1956 roku (nr kat. 817). Jest to opłata za taki rodzaj przesyłki (wagi do 20 g) zgodna z taryfą obowiązującą od 4.01.1953 do 31.12.1963 roku.

Jaki jest faktyczny czas (data i godzina) nadania przesyłki? W świetle powyższego, niewątpliwie chodzi o 3 lipca 1958 r., pomiędzy godziną 8 a 9, czyli poprawny zapis w tym konkretnym datowniku powinien brzmieć: „-3.7.58.8-9”. Stosując określenie „w tym konkretnym datowniku” chcę zwrócić uwagę, że nie jest to typowy zapis godziny nadania przesyłki obowiązujący w polskich standardowych datownikach pocztowych tego okresu, bo określana ona była jedną liczbą, a nie przedziałem czasowym. Zastosowany zapis dokumentujący godzinę nadania w formacie „pomiędzy” to typowe określenie czasu nadania np. w dawnych niemieckich datownikach pocztowych, a więc mamy tutaj do czynienia z poniemieckim datownikiem przegrawerowanym dla upt. KALISZ, który opatrzono cechą rozpoznawczą ì bb ì.

 

 

W tamtych czasach okresu powojennego w polskich datownikach pocztowych obowiązywał zapis daty w formacie dzień – miesiąc - dwie ostatnie cyfry roku – godzina oddzielonych od siebie kropkami (np. 10.10.50.16). Do ustawiania daty służą obrotowe pierścienie z wygrawerowanymi na obwodzie cyframi – dla pierścienia ustawianego w pozycji „jedności” dnia, miesiąca i roku z kropką po niej, a dla pozycji „dziesiątki” – bez kropki, przy czym zamiast początkowego „0” w pozycjach dzień, miesiąc czy godzina stosowano „-” (ze względów ekonomicznych często nie na wszystkich pierścieniach grawerowane są wszystkie kolejne cyfry od 0 do 9 i znak „-”: dla dziesiątek dnia w praktyce ograniczano się do cyfr „1”, „2”, „3” i znaku „-”, dla dziesiątek miesiąca do cyfry „1” i znaku „-”, zaś dziesiątek godzin – „1”, „2” i „-”).

Nietypowy sposób ustawienia daty na opisywanym datowniku (ryc. 2) spowodowany musiał być brakiem wygrawerowania na pierścieniu „dziesiątki roku” cyfry „5” bądź jej uszkodzenia i koniecznością jego wymiany. Na pierścieniu dla tej pozycji przeważnie grawerowano dwie maksymalnie dwie, trzy cyfry, rozpoczynając od cyfry z okresu produkcji datownika i kolejnego/-ych dziesięciolecia/-i przewidywanej żywotności technicznej datownika   (ten, który przegrawerowano dla potrzeb poczty polskiej, prawdopodobnie miał taki pierścień tylko z cyframi „3” i „4”). Wymieniono go na inny, ale z kropką po cyfrze („5.”), stąd na odbitkach nietypowy zapis daty.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium