Wersje językowe
Artykuły
Rekwizyty imienne placówek pocztowych Białołęka Dworska i Warszawa 98 Białołęka Dworska z lat 1951-1962

Tadeusz Wincewicz

Rekwizyty imienne placówek pocztowych Białołęka Dworska i Warszawa 98 Białołęka Dworska z lat 1951-1962

Agencja pocztowo-telekomunikacyjna Białołęka Dworska uruchomiona została 1.04.1949 r., co odnotowane zostało w „Dodatku nr 2 do spisu urzędów, agencyj i pośrednictw pocztowo-telekomunikacyjnych [z 1948 r.]” w dziale „Nowouruchomione placówki pocztowe-telekomunikacyjne w okresie od 1 IV do 30 VI 1949 r.”.

Nie katalogowane usterki nadruków drugiego wydania prowizorycznego tzw. lubelskiego.

Stanisław Ożóg

Nie katalogowane usterki nadruków drugiego wydania prowizorycznego tzw. lubelskiego.

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej w latach 1918-1919 nie było jeszcze przygotowanych projektów polskich znaczków pocztowych. W związku z tym, postanowiono by do czasu zaopatrzenia Poczty Polskiej w rodzime znaczki pocztowe używać walorów byłych okupantów. 

 

 

Kryptoznaczek, czyli co?

 

Kryptoznaczek, czyli co?

 

Poczta Polska (PP) wystartowała w październiku 2022 r. z projektem emisji pierwszego w Polsce Kryptoznaczka (KZ) „Polska w kosmosie”. Projekt zakładał emisję czterech tradycyjnych znaczków z tokenem NFT (Kategoria 1-4) oraz tokena NFT (Kategoria 5). Walory trafiły do sprzedaży 7 lutego 2023 r. i są dostępne do kupienia na stronie projektu, w internetowym sklepie filatelistycznym PP oraz wybranych placówkach pocztowych. Token NFT (Kategoria 5) jest dostępny do kupienia tylko na stronie projektu.

 

Filatelistyczny „Piotruś” – talia kart MWF Chorzów z 2001 r. 0
Filatelistyczny „Piotruś” – talia kart MWF Chorzów z 2001 r.

Tadeusz Wincewicz

Filatelistyczny „Piotruś” 

Organizatorzy wystaw filatelistycznych dla uatrakcyjnienia i udokumentowania imprezy wydają przeważnie wystawowe katalogi, palmaresy, afisze i zaproszenia czy dyplomy. Nietypową inwencją wykazali się organizatorzy III Międzynarodowej Wystawy Filatelistycznej Polsko-Słowackiej „Chorzów 2001” przygotowując dla najmłodszych zwiedzających dwudzistopięciokartową talię do dziecięcej gry „Piotruś”.

Na awersach zamieszczono reprodukcje wielobarwnych, tematycznych polskich znaczków pocztowych, po dwa z różnych serii, za wyjątkiem karty oznaczonej liczbą „13”, czyli „czarnym Piotrusiem”. Rewers kart, oprócz polskiego i słowackiego napisu „Filateliści DZIECIOM”, posiadał logo z nazwą wystawy w j. angielskim, podobnie jak i obwoluta, opatrzona ponadto trąbką pocztową – ówczesnym logo Poczty Polskiej.

Informacja dla ewentualnych naśladowców: zgodnie z obowiązującymi przepisami karty do gry dla dzieci zwolnione są z podatku akcyzowego.

   

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium