Wersje językowe
Artykuły
Koń jaki jest...

Wiele lat temu założyłem i byłem opiekunem dwóch młodzieżowych kół filatelistycznych, które prowadziłem w ramach Polskiego Związku Filatelistów. Jedno, Szkolne Koło Filatelistyczne działało przy szkole podstawowej, ale ówczesny stosunek kierownictwa szkoły do działalności pozaszkolnej nie sprzyjał poprawnemu prowadzeniu tej działalności wśród dzieci i koło musiało zostać rozwiązane...

Znaczki personalizowane nr 4349 0
Znaczki personalizowane nr 4349

   

 

Krzysztof Lachowicz

Znaczki personalizowane nr 4349

 

Poczta Polska wprowadziła do obiegu pierwsze znaczki personalizowane w 2005r. z przywieszkami do personalizacji nr kat. 4020. [1] Później poczta proponowała kolejne wzory z określonymi cyfrowo nominałami. Natomiast od 2010 r. wprowadzono również znaczki nr 4349 z nominałem literowym „A” jako znak stałej opłaty za przesłanie kartki, albo listu krajowego o wadze do 350 gramów. Il. 1 przedstawia pocztowy wzór znaczka nr 4349 do personalizacji. Arkusz 8 znaczków 4349 według strony w internetowym Katalogu Znaków Pocztowych 2010.10.29. Znaczek do personalizacji: Katalog Znaków Pocztowych (kzp.pl). Niniejsze znaczki na pustopolu jako treść, wydrukowaną przez Pocztę Polską S.A. mają reklamę strony www.filatelistyka-poczta-polska.pl czyli Internetowego Sklepu Filatelistycznego. Dlatego też należy sądzić, że wnioskodawcą tej pierwszej personalizacji była Poczta Polska S.A.

Do tego znaczka wydano kopertę – „PIERWSZY DZIEŃ OBIEGU FDC POCZTA POLSKA S.A.” z datownikiem okolicznościowym z datą wprowadzenia do użycia 29.10.2010 r. Ponadto ilustracja tej koperty jest dodatkową autoreklamą kolejnej nowej usługi pocztowej z hasłem „ZNACZEK DO PERSONALIZACJI. / DLA CIEBIE. DLA TWOJEJ FIRMY.” Informacje według opisu katalogowego znaczka nr 4349 i arkusza nr 4349: „2010.29 X. Wydanie obiegowe. Znaczek z przywieszką do personalizacji. Oft. Pap. biały średni fluorescencyjny. ZG. Trzeci od dołu otwór owalny. Druk w ark. po 8 zn. i 8 pustopól do personalizacji.” [1] Na stronach katalogowych [1] ani w internetowym Katalogu Znaków Pocztowych (kzp) nie można znaleźć informacji o wysokości łącznego nakładu tych znaczków (lub arkuszy). Nie ma też informacji ile opracowano FDC, ani czy użyte w tym celu znaczki tego wzoru były drukowane na numerowanych arkuszach. Tego nie widać na FDC bo znaczki są bez marginesów. Również rzecznik prasowy Poczty Polskiej S.A., ani wskazani pocztowi konsultanci tej firmy dotychczas nie udzielili satysfakcjonujących informacji na moje zapytania mailowe. [2] Wytworzyła się dziwna sytuacja, gdyż inne wcześniejsze znaczki do personalizacji mają podane w katalogach wysokości nakładów łącznych i do personalizacji. [3]

Sygnaturę druku tego oficjalnie pierwszego znaczka personalizowanego wzoru „A” pełni początkowo tylko numeracja kolejnego arkusza drukowana (nanoszona tuszem z ręcznego? numeratora) na dolnym marginesie pod przywieszką 8. znaczka. Jednak należy poddać w wątpliwość tak duży nakład – ponad 20 tysięcy tego pierwszego i jednego wzoru, a widziałem też wyższe numeracje na awersie n.p.: 021307, 021457. Nasuwa się pytanie dlaczego numeracja jest powyżej 20.000, czyżby faktycznie były takie duże potrzeby rynku filatelistycznego? W środowisku kolekcjonerskim funkcjonuje nieoficjalna informacja, że w celach abonamentowych wydano około 200 arkuszy z numeracją na awersie od 021300 do 21500. Prowadzone dalsze poszukiwania badawcze doprowadziły do pewnej zagadki, gdyż okazało się, że taka forma sygnatury nie jest jedyną przy tym pierwszym znaczku personalizowanym. Cennym narzędziem badawczym są obserwacje ofert na aukcjach internetowych w tym Allegro. Otóż stwierdziłem, że część nakładu nie jest numerowana na awersie pod 8 przywieszką, lecz na rewersie dolnego marginesu 7 znaczka – jak widać poniżej na dolnym pasku tego arkusza. Przeglądając oferty na Allegro zauważyłem też wyższe numeracje na rewersie: 005457, 008173. Więc nasuwa się pytanie, czy faktycznie tych arkuszy numerowanych na rewersie było ponad 8 tysięcy? Możliwe, że znaczki tego wzoru z numeracją na rewersie były drugim wydaniem dla potrzeb Internetowego Sklepu Filatelistycznego, działającego w strukturze pocztowej. W tej sytuacji można wnioskować że Poczta Polska S.A. też wcześniej lub później dodrukowała arkusze tego wzoru w celach handlowych lub reklamowych. Możliwe jest też, że przy tej numeracji nie było określonych zasad odnośnie kolejności numeracji, oraz rozliczania poszczególnych nakładów.

Spotkałem się też z innymi znaczkami personalizowanymi z taką sygnaturą druku, będącą tylko 6-cyfrową numeracją arkuszy, ale drukowanymi później już z projektów indywidualnych klientów. Porównanie numeracji rodzi kolejną niewyjaśnioną zagadkę. Jak to możliwe, że znaczek pierwszego nakładu, według FDC z dnia wprowadzenia do obiegu 29.10.2010r. ma przykładowo numer 020477. Natomiast znaczki drukowane według indywidualnych projektów zamawiane i używane później, bo w 2011r. mają niższe numery 020189, 020263. Ponadto oprócz numeracji nanoszonej tuszem i numeratorem były też 6-cyfrowe numeracje wykonane drukiem laserowym [2], a nawet zdarzały się nakłady bez numeracji, co można zaobserwować na aukcjach internetowych Allegro. Faktem jest też, że popularność tej usługi przez pięć lat systematycznie rosła dzięki dodatkowej reklamie w formie firmowych ulotek oraz bezznaczkowych pocztowych kartek okolicznościowych. Do dalszego upowszechniania personalizacji na znaczkach nr 4349 zapewne przyczyniały się też inne wzory zamawiane wewnętrznie i reklamujące stoiska Poczty Polskiej S.A. towarzyszące imprezom krajowym i międzynarodowym – przykładowo jak na kolejnych ilustracjach.

Na treść sygnatury arkuszy powinna składać się bieżąca numeracja w połączeniu z określeniem wydawcy, co podczas druku znaczków personalizowanych nie zawsze było uwzględniane. W praktyce wydawniczej tych znaczków personalizowanych nr 4349 są nakłady tylko z samą numeracją, ale są też z informacjami o wydawcy, Poczcie Polskiej, które umieszczano nad, albo pod numeracją. Informacje o wydawcy były wykonane zawsze drukiem laserowym. [2] Rozpatrując różne aspekty związane z tym znaczkiem do personalizacji, trzeba mieć na uwadze, że numeracja arkuszy znaczków nr 4349 jest 6-cyfrowa. To teoretycznie sugeruje możliwość druku tych arkuszy aż do numeru 999.999. Natomiast ile faktycznie tych arkuszy wydrukowano jest wielką niewiadomą. Najwyższy zauważony przeze mnie kolejny numer arkusza znaczków nr 4349 z projektem personalizowanym jest to numer 040806. To pozwala wnioskować, że tych znaczków łącznie, nie było więcej niż w szacunkowym zaokrągleniu do 41.000 arkuszy. A jak faktycznie było jeżeli mogły być drukowane znaczki personalizowane bez numeracji ? Z informacji władz pocztowych wynika m.in. że: „Znaczek 4349 wydrukowano w nakładzie powtarzalnym. Zakończono przyjmowanie zamówień na ww. znaczek personalizowany od 1.09.2014 roku. Numeracja nanoszona była na awersie – druk laserowy”. [2] Natomiast z komunikatu pocztowego potwierdzonego w dniu 08.03.2017 r. pod adresem: Poczta Polska S.A. wycofuje świadczenie usługi nadruku znaczka personalizowanego :: Katalog Znaków Pocztowych (kzp.pl) wynika, że możliwość realizacji znaczków personalizowanych, ale drukowanych na przywieszkach wzorów o nominałach cyfrowych oraz literowych „A” zakończy się w dniu 20.03.2017 r. od kiedy jedynym wzorcem będzie tzw. „MójZNACZEK”, tylko z nominałem literowym „a”.

Znaczki spersonalizowane tzw. „MójZNACZEK”– skatalogowane jako „S 1” drukowane są w arkuszach 9-znaczkowych, a zostały wprowadzone do tej usługi częściowo równolegle z poprzednimi wzorami od 01.08.2013 r. [1]

Tak więc realizacja znaczków personalizowanych nr 4349 zakończyła się już kilka lat temu, ale nadal jest wiele różnych wątpliwości w ich filatelistycznym opracowaniu badawczo-katalogowym.

Jeżeli ktoś z P.T. Czytelników dysponuje znaczkami nr 4349 z numerowym marginesem to proszę o wiadomość ze skanem na adres: krzysztoflachowicz@wp.pl w celu prowadzenia dalszych ustaleń odpowiadających na wspomniane niejasności oraz prowadzących do opisu różnych faktycznie stosowanych sygnatur.

 

   

 

Przypisy
[1] numeracja znaczków według Katalogu Polskich Znaków Pocztowych Fischer t.1
[2] zapytania i odpowiedzi mailowe z dni :
- 06.09.2021r. 'kontakt@poczta-polska.pl',
- 05.10.2021r. 'Poczta Polska S.A – Kontakt',
- 29.11.2021r. 'rzecznik@poczta-polska.pl' – bez odpowiedzi,
[3] nakłady znaczków do personalizacji z przywieszkami:
- nr 4020 – 300.000 – arkuszy ?
- nr 4045 – 1.000.000 – arkuszy 50.000
- nr 4047 – 1.000.000 – arkuszy 50.000
- nr 4078 – 800.000 – arkuszy 100.000
- nr 4150 – 200.000 – arkuszy 25.000
- nr 4349 – ?? – arkuszy ?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium